Menu
0362 230 19 19
05327720228
0533 544 44 23
  • Ana Sayfa
  • Samsun Nebiyan Dağı ve Yaylası

Nebiyan Dağı ve Yaylası


Samsun'a geldiğinizde görmek isteyeceğiniz yerlerden biri de Nebiyan Dağı'dır. Nebiyan Dağı, 19 Mayıs ilçe merkezine 30 km . uzaklıkta olup, tipik Karadeniz yayla görünümüne sahiptir. Nebiyan Yaylası olarak da anılan alanda yayla turizmi, dağcılık, yürüyüş-tırmanış, foto safariler yapılabilir. Bölgesindeki en yüksek zirveye sahip Nebiyan Dağın zirvesinde güneşin doğuşunu görmenizi tavsiye ederiz. Eski dönemlerde yangın kulesi olarak kullanılan yapı ise mutlaka ilginizi çekecektir.

 

Üst kesimlerinde bulunan Nebiyan yaylası tipik Karadeniz yayla özelliği taşır.


Nebiyan Dağı halk arasında "sivri" ve bazı kaynaklarda da "bünyan dağı" diye geçsede bölgenin genel ismini almıştır. Yaklaşık 1240 metre yüksekliğiyle Samsun'un en yüksek dağlarından biridir. En tepesinde yer alan yangın gözetleme kulesi eski zamanlarda kullanılmış olsa da günümüzde kullanılmamaktadır.

 

Bölge suyu ile ünlü olmakla birlikte birçok doğa sporunu yapmaya uygundur.
Nebiyan Yaylası olarak da anılan alanda yayla turizmi, dağcılık, yürüyüş-tırmanış, foto safariler yapılabilir. Bölgesindeki en yüksek zirveye sahip Nebiyan Dağın zirvesinde güneşin doğuşunu görmenizi tavsiye ederiz.


Paylaş


Facebook Twitter Google + Linkedin Pinterest Tumblr

WHATSAPP
REZERVASYON